Przygotowanie kosiarki spalinowej do sezonu.

Utworzono: 2018-04-13
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-13
Liczba odwiedzin posta: 206

W związku z tym, że wiosna zawitała u nas na dobre i pogoda sprzyja na dworze, to dziś przedstawimy Państwu artykuł dotyczący przygotowania kosiarki do sezonu.Aby kosiarka służyła nam wiele sezonów i była sprawna, należy przed rozpoczęciem prac w ogrodzie, odpowiednio ją przygotować do pracy.
Cechą charakterystyczną kosiarki jest jej sezonowa praca. Po krótkim, ale intensywnym okresie eksploatacji, następuje czasowy przestój sprzętu, który trwa kilka miesięcy. Dlatego tak ważny w przypadku kosiarki jest przegląd na wiosnę, który najlepiej wykonać przed rozpoczęciem sezonu.
Kosiarka to jedno z najważniejszych urządzeń w ogrodzie – średnio w sezonie korzysta się z niej około 30 razy. Dbanie o kosiarkę to nie tylko bezpieczeństwo użytkownika i estetyczny wygląd ogrodu, ale także dbanie o finanse właściciela ogrodu – sprawna kosiarka zużywa nawet o 30 proc. mniej paliwa, a emisja szkodliwych substancji jest zredukowana o 50 proc. Po dokładnym zapoznaniu się z instrukcją obsługi, każdy użytkownik kosiarki może samodzielnie przeprowadzić najważniejsze czynności serwisowe.

6 prostych kroków na konserwację kosiarki:

Krok 1. Powierzchowne czyszczenie kosiarki, najlepiej za pomocą sprężonego powietrza lub szczotki. Powinniśmy dokładnie oczyścić urządzenie z resztek zaległej trawy po poprzednim sezonie. Nie wskazane jest używanie myjek ciśnieniowych, ponieważ mogą one uszkodzić bardzo ważne i newralgiczne miejsca jak różne uszczelnienia, wlew paliwa, oleju, układ dolotowy.

Krok 2. Czyszczenie zespołu tnącego kosiarki. Zespół tnący najłatwiej wyczyścić za pomocą sprężarki lub szczotki. Niektóre nowoczesne kosiarki wyposażone są już w specjalne przyłącze, umożliwiające podłączenie węża ogrodowego i umycie podzespołu tnącego, jednak w tym przypadku kosiarka bezwzględnie musi stać w pozycji roboczej, a po puszczeniu wody należy włączyć urządzenie.
Krok 3. Sprawdzenie stanu filtra powietrza i układu dolotowego – ich prawidłowe działanie zapewnia płynną pracę gaźnika, łatwość uruchamiania i pełne wykorzystanie mocy silnika. Filtr po wyjęciu z osłony można oczyścić poprzez postukiwanie nim o twarde podłoże. Podczas sezonu warto oczyszczać filtr regularnie, np. raz w tygodniu.Krok 4. Sprawdzenie świecy w kosiarce spalinowej. Wykonuje się to przez zdjęcie osłony świecy u wykręcenie jej cylindra. Ewentualne zanieczyszczenia należy usunąć za pomocą drucianej szczotki, a następnie sprawdzić odległość elektrod szczelinomierzem – powinna wynosić 0,5 mm. Zaleca się wymianę świec minimum raz w sezonie

Krok 5. Wymiana oleju. Najpierw należy wypalić całe paliwo w zbiorniku – zwiększa to bezpieczeństwo pracy, a ponadto rozgrzany silnik rozrzedza olej, co ułatwia jego wymianę. Po zużyciu całego paliwa należy zdjąć przewód ze świecy zapłonowej, odkręcić korek wlewu oleju i przy pomocy specjalnej pompki opróżnić zbiornik. Niektóre modele silników mają korki do zlewania oleju w dolnym korpusie maszyny. Sprawdzenie poziomu oleju powinno odbyć się przez dokładne zakręcenie korka wlewu wyposażonego w bagnet. Właściwy poziom oleju powinien sięgać górnego oznaczenia na wskaźniku. Dobrze, aby olej silnikowy wymieniać po każdych 25 godzinach pracy kosiarki. W przypadku, gdy korzystamy z urządzenia rzadziej, wystarczy jedna wymiana oleju po sezonie. Jeśli nie korzystamy z kosiarki dłuższy czas, dobrze od czasu do czasu pociągnąć linkę rozrusznika, aby silnik pozostał nasmarowany.

Krok 6. Kontrola noża – należy ją wykonywać w rękawicach ochronnych i przy zdjętym przewodzie ze świecy. Odkręcony nóż dokładnie czyścimy z osadów i sprawdzamy pod kątem zużycia, pęknięć i stanu krawędzi tnącej. Jeżeli wymaga naostrzenia, należy to zrobić w bezpieczny sposób, równomiernie na obu końcach noża. Kolejnym etapem jest kontrola wyważenia ostrza. Nóż montuje się na wyważarce, aby sprawdzić czy każda jego strona ma tę samą wagę. Jest to istotny test, ponieważ niewyważone ostrze powoduje drgania, co negatywnie wpływa na trwałość wielu podzespołów maszyny. Jednak tej czynności powinni podejmować się tylko użytkownicy, którzy dysponują odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem w konserwacji i pracach mechanicznych – w innym przypadku najbezpieczniej będzie oddać te zadanie profesjonalnemu serwisowi.Powrót


Dodaj komentarz